با این روش از کسالت خانه داری خلاص شوید

با این روش از کسالت خانه داری خلاص شوید

خانم‌های خانه‌دار، شما به کدام‌یک مبتلا هستند؟ کسالت یا افسردگی؟ چرا؟

اهمیت این پرسش وقتی به چشم می‌آید که بدانیم فرار از کسالت، یکی از مهم‌ترین دلایل خانم‌ها برای اشتغال خارج از خانه، بعد از انگیزه‌های مالی مانند استقلال مالی یا نیازهای معیشتی است. کسالت نوعی احساس کرختی، بی‌انگیزگی، خستگی، بی‌حوصلگی، احساس بی‌ثمری و تکراری شدن زندگی یا چیزی شبیه این‌هاست که معمولاً به‌اشتباه، آن را افسردگی می‌نامیم. 

 درحالی‌که ما خانم‌ها در خانه کارهای بسیار مهمی انجام می‌دهیم که به‌مرورزمان از نگاه خودمان هم مغفول می‌ماند و اهمیتشان را فراموش می‌کنیم.

 

رهبر گران‌قدر انقلاب در بیانات خود می‌فرمایند: «زن در خانه بی‌کار نیست. یک عده‌ای خیال می‌کنند زن در خانه بی‌کار است. نخیر! زن توی خانه، بیشترین و سخت‌ترین و ظریف‌ترین کارها را انجام می‌دهد.» ۱۸/۱۲/۷۶

 

 واقعاً به چه چیزی مبتلا هستیم؟!

بیایید به خودمان انگ نزنیم و برچسب نچسبانیم؛ حالت بی‌حوصلگی، احساس پوچی، کسالت روحی یا... که با آن درگیر هستیم، در بیشتر مواقع، «افسردگی» نیست. افسردگی حالت پیچیده‌ای است که ریشه‌ها و تعاریف علمی خاص خود را دارد و بعضی از علائم آن ممکن است بی‌حوصلگی، کرختی و... باشد. نشان به آن نشان که وقتی چند روزی به کار مفید و جدیدی مشغول می‌شویم یا سرخودمان را با سرگرمی‌های به‌دردبخور گرم می‌کنیم، دیگر نشانی از آن به‌اصطلاح «افسردگی» در خودمان نمی‌بینیم. پس بیایید ریشهٔ احساس ناخوشایند خود را پیدا کنیم و راه‌حلی برایش بیندیشیم...

 
چرا حالمان خوش نیست؟!

 این حس ناخرسندی، به‌صورت مقطعی و بعضاً مزمن، در بسیاری از ما خانم‌های خانه‌دار به وجود می‌آید؛ اما دلیلش چیست؟!

 ساده‌ترین علت ایجاد این حالت‌ها در روحیهٔ خانم‌های خانه‌دار، ابتلا به روزمرگی است؛ بسیاری از ما، تمام‌روز خود را صرف کارهای تکراری و روزمره‌ای می‌کنیم که بدون کوچک‌ترین چالش ذهنی انجام می‌شوند و مابقی زمانمان را به کارهای بیهوده و بی‌فایده (مثل تماشای سریال، تلفن‌های طولانی بی‌هدف، اینستاگردی یا وب گردی بی‌هدف و...) اختصاص می‌دهیم و در پایان روز، چون خروجی مفیدی از فعالیت‌هایمان دستمان را نمی‌گیرد، ناخوش می‌شویم.

 

چرا روزمرگی ناخوشی می‌آورد؟

خوب! اگر بخواهم خیلی تخصصی توضیح بدم...! بگذارید این‌طور بگویم. روح ما به تکامل و ارتباطات فرا مادی نیاز دارد. چون اصلاً برای همین به بدنمان نیاز دارد. روح ما خود واقعی ماست و از جنسی بسیار فراتر از ماده است و بدن ما ابزاری است که این روح به‌وسیله آن کارهایی را انجام می‌دهد تا خودش را کامل کند و ارتباطش با عوالم بالا را توسعه دهد. وقتی این روح در پایان روز با خودش حساب‌وکتاب می‌کند و می‌بیند چیزی گیرش نیامده و حس بی‌ارزش بودن و بی‌ثمری می‌کند حالش ناخوش می‌شود؛ اما آیا ما واقعاً کار ارزشمندی نکردیم یا فقط چنین احساسی داریم؟

 
چه‌کار کنیم حالمان خوب شود؟!

با این توضیحات پاسخ خیلی ساده است! غنی‌سازی برنامهٔ روزمره و گنجاندن کارهای مفید در فعالیت‌های روزانه. اگر در طول روز در کنار وظایف روزمرهٔ مادری و همسری، کارهای مفیدی برای اغنای روحی خود انجام دهیم، حالمان هرروز بهتر می‌شود.

 

من وقت ندارم چکار کنم؟

خب! تا بحث به اینجا می‌رسد برخی از خانم‌ها این جمله را می‌گویند. «من وقت ندارم حتی به همین کارهای روزمره برسم. چطور کارهای دیگری هم در برنامه‌ام بگنجانم؟» پاسخ من مدیریت است. به‌جای اینکه فقط کارکنید و بازهم کارکنید، یاد بگیرید مدیریت کنید. کمی بیشتر نظم داشته باشید. وقت خودتان را برای کارهای مهم و باارزش مصرف کنید و ببینید چه‌کارهایی هستند که اگر انجام هم ندهید هیچ اتفاقی نمی‌افتد. چون این کارها اصلاً لازم نیستند. از مشارکت اعضای خانواده به بهترین نحو ممکن برای انجام کارها استفاده کنید و به هرکسی کاری را که می‌تواند خوب انجام دهد واگذار کنید. حتی می‌توانید کارها را تخصصی کنید تا به‌مرور اعضای خانواده هرکدام در کار خود سریع و ماهر شود. بالا بردن مشارکت خانوادگی در خانه اثرات تربیتی خیلی خوبی برای همه به‌ویژه فرزندان دارد. عملکرد صحیح دستگاه‌هایی که خریداری کرده‌اید را خوب و دقیق یاد بگیرید. وسایل و امکانات زیادی در خانه ما هست که فقط آن‌ها را خریداری کردیم؛ ولی نمی‌دانیم چه قابلیت‌هایی دارد و چه‌کارهایی از عهده‌اش برمی‌آید که می‌تواند وقت ما را آزاد کند.

خب! حالا که فهممید چطور وقت آزاد بیشتری داشته باشید در ادامه این یادداشت بعضی از کارهایی را که می‌توانید در این وقت آزاد برای رهایی از کسالت انجام دهید برایتان مثال می‌زنم...

 

راهکارهای کاربردی برای رهایی از کسالت

 

 1- تو باارزش‌ترینی

بله! تو باارزش‌ترینی. اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهی این است که نگاهت را به خودت اصلاح کنی. به‌هیچ‌وجه نباید اهمیت کاری که انجام می‌دهی را دست‌کم بگیری. اگر به اهمیت کاری که انجام می‌دهی، واقف باشی، هرگز بی‌انگیزه و کسل نمی‌شوی. محصولی که ما در خانه با رنج و مشقت فراوان تولید می‌کنیم، نامش انسان است. شریف‌ترین موجود عالم خلقت. چیزی که فقط در دامان یک مادر مهربان، فداکار، فهیم و پرهیزکار تولید می‌شود.

 

 2- با کتاب آشتی‌کن!

شاید باور نکنی که این کار چقدر می‌تواند در رفع کسالت و حس دردناک روزمرگی به ما خانم‌های خانه‌دار کمک کند؛ ولی چه چیزی بخوانم. اول توصیه می‌کنم از کتاب‌هایی که دوست داری بخوانی شروع کنی. داستان، رمان، کتاب‌های دینی، علمی یا هر چیزی که دوست داری. بعد می‌توانی روی یک موضوع خاص متمرکز شوی و خودت را در یک حوزه متخصص کنی! بلندپروازی نمی‌کنیم. حضرت آقا می‌فرمایند: «من می‌خواهم خواهشی از مردم بکنم و آن این است: کسانی که وقت‌های ضایع‌شونده‌ای دارند؛ ... و به‌هرحال اوقاتی را در حال انتظار به بی‌کاری می‌گذرانند، در تمام این ساعات، کتاب بخوانند. کتاب در کیف یا جیب خود داشته باشند و در اتوبوس که نشستند، کتاب را باز کنند و بخوانند. وقتی هم به مقصد رسیدند، نشانه‌ای لای کتاب بگذارند و باز در فرصت یا فرصت‌های بعدی آن را باز کنند و از همان‌جا بخوانند. بنده خودم چند جلد قطور از یک عنوان کتاب را در اتوبوس خواندم ... . همه بایستی این‌طور عمل کنیم. گاهی می‌بینید یک نفر پای تلویزیون نشسته و منتظر یک فیلم است. تلویزیون آگهی تبلیغاتی پخش می‌کند و گاهی پخش تبلیغات بیست دقیقه طول می‌کشد. یک‌وقت است کسی به آن تبلیغات احتیاج دارد؛ اما کسی که احتیاج ندارد آگهی‌های تبلیغاتی را ببیند، این بیست دقیقه را چرا بی‌کار بنشیند؟! یک کتاب دم دستش باشد؛ بردارد و بیست دقیقه مطالعه کند. اگر مردم ما عادت کنند که از این وقت‌های ضایع شونده برای مطالعهٔ کتاب استفاده کنند، جامعه خیلی پیش خواهد رفت و فرهنگ کشور، خیلی ترقّی خواهد کرد.22/۰۲/75»

 

 3- ورزش کنید.

ورزش واقعاً معجزه می‌کند. شاید بهتر است یک باشگاه ورزشی نزدیک خانه پیدا کنید و وقتی بچه‌ها مدرسه هستند هفته‌ای چند روزبه آنجا بروید. اگر هم کودک خردسالی دارید که نمی‌توانید در خانه تنها بگذارید از همسرتان یا مادر و خواهرتان بخواهید یکی دو ساعت بچه را نگه‌دارند. ورزش انرژی روزانه شمارا تأمین می‌کند و به‌سلامتی شما کمک شایانی خواهد کرد. علاوه بر تمام این‌ها در رفع کسالت و احساس روزمرگی یک معجزه‌گر عالی است. سعی کنید از همان اول به نحوی برنامه‌ریزی کنید که بعد از چند هفته آن را کنار نگذارید و همیشه در اولویت برنامه‌هایتان باشد.

 

4- از امکانات ارتباطی امروز ماهی تازه بگیرید

اگر به فراگیری یک‌رشتهٔ هنری، ورزشی، زبان خارجی یا... علاقه دارید، همین امروز شروع کنید. لازم نیست حتماً سر کلاس درس بنشینید؛ در دنیای امروز، ابزارهای زیادی برای آموزش وجود دارد، ازجمله نرم‌افزارها و فیلم‌های آموزشی. وب‌سایت‌ها و دوره‌های مجازی. باکمی تحقیق می‌توانید یکی از این‌ها را پیدا کنید و در هر رشته‌ای که دوست دارید یک کارشناس شوید. پس زودتر قلابتان را به آب بی اندازید و از این فرصت بهترین ماهی را صید کنید.

 

 5- کمی تنوع به برنامه‌ها بدهید

 چرا هرروز مثل یک ربات برنامه‌ریزی‌شده فقط کارهای یکسانی را انجام می‌دهید. کمی چاشنی به برنامه هفتگی خود اضافه کنید. پادکست‌های مفید گوش کنید. هر وقت فیلم خوبی منتشر می‌شود با خانواده یا دوستانتان به سینما بروید. روش‌های جدیدی در آشپزی پیدا کنید. کارهای هنری انجام دهید. چند گل جدید بکارید و کمی با گلدان‌ها وقت بگذرانید. حتی می‌توانید به کارهای خیرخواهانه و عام‌المنفعه هم بپردازید؛ مثلاً به دانش‌آموزان خانواده‌های تحت پوشش مرکز خیریه، در درس‌هایشان کمک کنید یا بچه‌های محله را جمع کنید و یک کلاس روخوانی یا حفظ قرآن برپا کنید.

 

 6- چرا مادر نمی‌شوید؟

اگر از تنهایی در خانه خسته شدید و یک عالمه وقت آزاد دارید، چرا زودتر مادر نمی‌شوید؟! یک کودک شیرین و زیبا با همه سختی‌هایی که بی‌شک دارد، دنیایی از نشاط و تنوع را وارد زندگی‌تان می‌کند و هرروز پنجره تازه‌ای از شگفتی‌های خلقت را رویتان خواهد گشود. باید باور کنیم بیشتر از اینکه آن‌ها به ما نیاز دارند ما به وجود این فرشته‌های بهشتی نیاز داریم. بخصوص ما خانم‌ها با دریایی از ذخایر محبت که خداوند در وجودمان قرار داده و می‌خواهیم به هر بهانه‌ای آن را در محیط خانواده خرج کنیم.

 

7- در یک نقش اجتماعی بازی کنید

نه! نه! نه! منظورم این نیست که هنرپیشه سینما شوید. می‌خواهم بگویم بیرون از خانه هم یک مسئولیت برای خودتان پیدا کنید. شاید دوست داشته باشید در هیئت محله مشارکت کنید یا با کمک دوستانتان که همه بچه‌دار هستید یک برنامه مهد خانگی به‌صورت چرخشی راه بی اندازید یا متناسب تحصیلات خودتان کار دیگری انجام دهید. شاید این مسئولیت فقط چند ساعت در هفته وقت بخواهد؛ ولی کم‌کم حس ارزشمندی فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند و در تربیت فرزندان هم بسیار مؤثر است؛ چون یک مادر خوب نیاز به زمان‌شناسی دارد و یکی از راه‌های آن ورود به جامعه و بودن در بین مردم است.

 

 8- یک مادر حرفه‌ای شوید

 شخصاً معتقدم هر کاری که بر عهده می‌گیریم باید هرروز در آن پیشرفت کنیم و دانش و مهارت‌های خودمان را افزایش دهیم تا بتوانیم آن کار را به بهترین شکل تمام کنیم. قطعاً برای رفتار با یک انسان و پرورش او هم به آموزش نیاز داریم. پس دانش و مهارت‌های فرزند پروری را یاد بگیرید و ازلحاظ جسمی و روحی و روانی نیز خودتان را آماده نگه‌دارید. متناسب باسنی که کودک یا نوجوان شما به آن وارد می‌شوید تغییرات فکری و رفتاری زیادی دارد، درنتیجه نیازهای او هم متفاوت می‌شود. مطالعه کنید، کلاس بروید و مشاوره بگیرید و همیشه همگام با تغییرات فرزندتان، آماده‌باشید اقدام درست را انجام دهید تا تربیت او به کمال خودش برسد. مثلاً برای کودکان خردسال مهارت‌های قصه سازی و بازی‌سازی را یاد بگیرید و به‌جای ریختن چند اسباب‌بازی تکراری جلوی کودک یا خواندن تکراری کتاب‌های قصه‌اش، با این مهارت‌ها هرروز قصه و بازی‌های جدیدی به‌صورت هدفمند بسازید و زندگی را در آن‌ها به کودکتان بیاموزید.

 
9- کار پژوهشی را فراموش نکنید

 پژوهش، ذهن انسان را پویا و فعال می‌کند. اگر در حوزهٔ خاصی مطالعه و تجربهٔ کافی دارید، در طرح‌های پژوهشی مشارکت کنید و با تحقیق و کار علمی، پاسخ‌های کاربردی برای مسائل کشور در آن حوزه پیدا کنید. (بعضی سازمان‌ها و مؤسسات تحت شرایطی، پژوهانه هم می‌دهند!). در این صورت هم دِین خود را به میهن و مردم ادا کرده‌اید، هم دانش و تجربهٔ اندوخته در مغزتان را به کار گرفته‌اید و هم از وقتتان استفادهٔ بهینه کرده‌اید؛ آن‌هم در کنار خانواده!

 

امیدوارم که تأثیر شگفت‌آور این کارها را به‌زودی در زندگی‌تان احساس کنید. راستی، می‌توانم دو خواهش کوچک داشته باشم؟

  • اگر از این مقاله برای شما مفید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
  • من واقعاً شگفت‌زده‌ام بدانم نظر شما راجع به این مقاله چه خواهد بود؟ لطفاً فرم نظرات را پرکنید و به ما نظرتان را بگویید. این برای ما واقعاً ارزشمند است.

در آخر از شما به خاطر خواندن این مقاله و کمکی که با درج نظرتان به ما می‌کنید صمیمانه ممنونم.

 

منبع متن پایه: ریحانه

ویرایش و تکمیل: عالم برتر

 


چاپ  

نظرات (0)

شما اولین نفری باشید که نظر خودتان را ثبت می کنید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. شما میهمان ما هستید. نظر شما برایمان بسیار ارزشمند است. اگر هنوز عضو خانواده عالم برتر نیستید لطفا ابتدا ثبت نام کنید و سپس وارد شوید.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

حتما این مطالب را هم بخوانید