7 ویژگی دفع که نشانه سلامتی گوارش و بدن شماست

7 ویژگی دفع که نشانه سلامتی گوارش و بدن شماست

 شاید کمتر به این نکته توجه شده که توجه به دفع روزانه می تواند یک عامل مهم کنترل سلامتی دستگاه گوارش باشد. گوارش یکی از اعضای مهم و اساسی بدن است و بیمار شدن آن نتیجه ای جز بیماری کل بدن نخواهد داشت. بیمار شدن گوارش موجب ضعف بدن، خستگی زودهنگام، احساس کسالت، درد و اختلال در فعالیت روزانه ما شود. به همین دلیل در این مقاله به 7 ویژگی مهم اشاره می کنیم که با کنترل آن ها می توانید از سلامت گوارش خود اطمینان یابید و در صورت وجود هرگونه مشکلی با اقدام به موقع از شیوع بیماری پیشگیری کنید.

1- آیا به راحتی دفع و به بیرون پرتاب می شود؟

ساده ترین راه اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه گوارش، نحوه انجام تخلی است. اگر تخلی به سختی انجام شود، می تواند نشان دهنده تغذیه نامناسب، رعایت نکردن روش صحیح غذا خوردن، بروز یبوست و ضعف و بیماری دستگاه گوارش باشد. تداوم تخلی دشوار خود می تواند موجب بروز بیماری های دیگری مانند شقاق مقعدی یا زخم و عفونت آن شود. به همین دلیل لازم است همواره اطمینان حاصل کنید که عمل دفع، به صورت کاملا روان و بدون فشار زیاد و سختی صورت می پذیرد. در این حالت دفع به سرعت و به طور کاملا روان در زمان کوتاهی به بیرون پرتاب می شود و به هیچ وجه چسبندگی نداشته یا دنباله آن در مقعد باقی نمی ماند.

2- آیا روان نیست؟

همانطور که خشکی، ماندگی و چسبندگی دفع در روده موجب تخلیه نامناسب و ناقص می شود و نشانه بیماری یا ضعف گوارش است، به همان صورت روان بودن آن نیز نشانه خوبی نبوده و تداوم آن منجر به اسهال می گردد. تداوم بیماری اسهال می تواند به کاهش آب بدن، افت شدید و ناگهانی فشار خون و ضعف و بی حالی منجر شود. 

3- آیا سفت و خرد شده یا چسبنده نیست؟

دفع نباید به صورت خرد شده و تکه تکه شده باشد. همچنین نباید به گونه ای خشک و محکم باشد که در هنگام خروج منجر به آسیب دیدن مقعد و احساس درد در این ناحیه گردد. از سوی دیگر نباید احساس کنید مقداری از آن به دیواره روده چسبیده یا به کاسه توالت بچسبد. هر کدام از این نشانه ها می تواند نشانه ماندن دفع در بدن و یبوست باشد. ماندن دفع در بدن و عدم تخلیه به موقع آن خود موجب بروز بیماری های دیگری در بدن خواهد شد. زمان مناسب برای انجام عمل دفع 6 ساعت پس از هر وعده غذایی است. بنابراین باید 3 تا 4 بار در روز صورت پذیرد.

4- آیا به رنگ سیاه و تیره نیست؟

سیاه و تیره بودن دفع از دیگر نشانه های ماندن دفع در بدن و عدم تخلیه به موقع آن است. البته تغییر رنگ دفع بستگی به الگوی غذایی شما دارد. معمولا دفع افرادی که گوشت زیادی مصرف می کنند تیره تر از افرادی است که در برنامه غذایی خود مصرف روزانه میوه و سبزیجات را گنجانده اند؛ اما اگر تیرگی دفع همراه با خشکی، خرد شدگی یا چسبندگی باشد حتما نشانه یبوست و ماندن دفع در بدن است. رنگ دفع طبیعی معمولا قهوه ای روشن است.

5- آیا دارای بوی تند و زننده نیست؟

از دیگر مواردی که معمولا همراه با دو نشانه قبلی است، بوی تند و زننده ی دفع است. اگر دفع چنان بوی تندی دارد که قابل تحمل نبوده و آزار دهنده است و با دو عامل قبلی دیده می شود، این مورد نیز نشانه ماندن دفع در بدن و یبوست بوده و برای درمان آن لازم است به طبیب درمانگر سنتی مراجعه کنید.

6- آیا دفع دارای قطر مناسب است؟

قطر دفع نیز می تواند یکی از نشانه های صحت یا عدم صحت گوارش باشد. قطر بسیار کم یا بسیار زیاد دفع می تواند نشانه بیماری گوارش باشد با این تفاوت که قطر زیاد ممکن است نشانه تخلیه ناگهانی مقداری از دفع باشد که برای مدت چند روز در دیواره روده باقیمانده و انباشته شده، در حالی که قطر کم همراه با احساس چسبندگی نشان دهنده آن است که مقداری از دفع به دیواره های روده چسبیده و مسیر عبور دفع را مسدود کرده است.

7- آیا همراه با نفخ و باد زیاد معده نیست؟

معمولا باید معده یک محرک دفع است تا دفع را به سمت مقعد هدایت کرده و آن را به بیرون پرتاب کند. بنابراین مقدار مناسبی از آن همواره لازم بوده و جزء عملیات طبیعی دستگاه گوارش است؛ لکن نفخ شدید، همراه با بوی آزاد دهنده نیز یکی دیگر از نشانه های دفع ناقص است که نباید به آن بی توجهی گردد.

 

اگر همه نشانه های فوق را داشته باشید، می توانید اطمینان یابید که دستگاه گوارش شما به خوبی کار می کند، از تغذیه مناسب و الگوی رفتاری مناسبی در غذا خوردن پیروی می کنید و بدنی سالم و با نشاط دارید. در این صورت پس از هر بار دفع احساس سبکی و نشاط خواهید داشت. در صورتی که پاسخ منفی است، چنانچه نشانه ها بعد از چند روز برطرف نشد یا به طور مرتب تکرار شد حتما به طبیب سنتی مراجعه کنید و با پیگیری دستورات متناسب با مزاج خود، از بروز بیماری های گوارشی ثانویه پیشگیری نمایید.

 

نویسنده: سید حسین مدارایی

منبع: عالم برتر


چاپ  

نظرات (0)

شما اولین نفری باشید که نظر خودتان را ثبت می کنید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. شما میهمان ما هستید. نظر شما برایمان بسیار ارزشمند است. اگر هنوز عضو خانواده عالم برتر نیستید لطفا ابتدا ثبت نام کنید و سپس وارد شوید.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

حتما این مطالب را هم بخوانید

پاسخ به چند شبهه در مورد طب اسلامی

پاسخ به چند شبهه در مورد طب اسلامی