چگونه یک تحقیق خواستگاری مطمئن انجام بدیم؟

چگونه یک تحقیق خواستگاری مطمئن انجام بدیم؟

گفتگوی خواستگاری ، لازم است؛ اما تمام آنچه را که ما از شناخت طرف مقابل می خواهیم، به ما نمی دهد. در مواردی ممکن است با هرشگردی که در گفتگو به کار می بریم، نتوانیم به آنچه در درون او می گذرد، پی ببریم؛ اما اگر تحقیق به صورت اصولی انجام بگیرد. میتواند کمک شایانی به شناخت طرف مقابل کند. در تحقیق، باید چند نکته مهم را در نظر گرفت.

الف) شیوه پرسش

 شیوه پرسش برخی، ساده انگارانه است. مثلا پدر خانواده به صورت ناشناس، به محله خواستگار می رود و از دو سه همسایه می پرسد:

آیا اینها خانواده خوبی هستند؟ آیا پسرشان جوان خوبی است؟  و آنها می گویند: بله یا نه. اما مگر خوب بودن، از نظر همه یکی است؟ آن کسی که از نظر شما خوب است، شاید از نظر یک نفر دیگر، بد باشد.

باید سؤال های تحقیق را هم مثل پرسش های خواستگاری ، توضیحی بپرسید. برای نمونه روابط اینها با همسایه ها چگونه است؟ مجالسشان را چگونه برگزار می کنند؟ دخترهایشان چگونه در خیابان ظاهر می شوند؟ و ...

شما می‌توانید در تحقیق، از برخی سوال هایی که به صورت نمونه در پرسش های خواستگاری آمده ، استفاده کنید تا از صداقت و عدم صداقت او در پاسخ گویی مطلع شوید.

ب) میدان تحقیق

 برخی برای تحقیق، به یکی دو همسایه سر می زنند و پاسخ آنها را ملاک تصمیم گیری قرار می دهند. در حالی که تحقیق را باید به گونه ای انجام داد که اطمینان حاصل شود، افرادی که ما از آنها تحقیق کرده ایم، قصد و غرضی نداشته اند. ممکن است یکی از همین همسایه ها، با خانواده طرف مقابل اختلافی داشته و بین آنها کدورتی به وجود آمده باشد و او به قصد انتقام گیری ، میگوید؛ نمیدانید اینها چه آدم های بی فرهنگی هستند. شکر خدا که برای تحقیق آمدید. اگر با این خانواده وصلت کنید، هر روز باید گریه فرزندتان را تماشا کنید. اینها که در زندگی خصوصی همسایه ها دخالت می کنند، مگر می‌شود در زندگی داماد و عروسشان دخالت نکنند؟ ...

همچنین، ممکن است آن همسایه، به دلیل نسبت خویشاوندی، عیوب او را بپوشاند و یا خوبی‌هایی را به او نسبت دهد که در او نیست. پس در تحقیق ، باید به سراغ چند دسته رفت. در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد:

یک.همسایه ها

اگر خانواده طرف مقابل، به تازگی محله شان را عوض کرده اند، به سراغ همسایه‌های قدیمی هم بروید. گاهی همسایه‌های قدیمی چیزهایی می دانند که همسایه‌های جدید از آن بی‌خبرند. برخی از خانواده‌ها به جهت آبروریزی غیر قابل تحملی که یکی از اعضایشان به وجود آورده ، محله شان را تغییر می‌دهند.

دو. رفقا

 باید به سراغ رفقای مختلف رفت. رفقای مدرسه ، دانشگاه و رفقای محله. رفقا از مسائل بسیاری باخبرند که خانواده هم از آن اطلاعی ندارد. البته شاید رفقا به این راحتی حرف نزنند؛ اما اگر همان شیوه‌ای را که در گفتگوی خواستگاری گفتیم. در این جا هم پیاده کنید، جواب های مطمئن تری خواهید گرفت. یعنی سوالات را توضیحی و دقیق بپرسید. سوالات را پراکنده مطرح کنید و یک سوال را به چند شیوه مختلف بپرسید تا تناقض و کلی گویی در پاسخ بهتر برایتان روشن شود.

شناخت رفقا، خود، راهی برای شناخت افراد است؛ زیرا دوست خدا، پیامبر اکرم (ص) فرمود:

مردم را به دوستانشان امتحان کنید؛ زیرا هر کس با کسی دوست می شود که راهش توجه او را به خود جلب می کند.

سه. معلمان و استادها

معلمان به جهت ارتباط دائمی با شاگردانشان - که معمولا همراه با تجربه و پختگی است - خیلی خوب می توانند در راه شناخت طرف مقابل، کمکمان کنند.

چهار. مدیریت مدرسه و دانشگاه

 بد نیست که در مسیر تحقيق، خانواده دو طرف، سری به کمیته انضباطی هم بزنند. برخی از مسائل را نه رفقا می دانند و نه اساتید؛ اما کمیته انضباطی می داند. شاید در پرونده انضباطی این پسر یا دختر، چیزی باشد که نظر شما را به کلی درباره او تغییر دهد. اگر هم پسر یا دختر فارغ التحصیل شده اند، برای اطلاع از گذشته او انجام این کار بسیار مفید است.

پنج. هم اتاقی

 افرادی را که مدتی در حجره های طلبگی یا اتاق‌های دانشجویی زندگی کرده‌اند، می توان از طريق هم اتاقی‌هایشان، به خوبی شناخت. این فرصت مناسب را به راحتی از دست ندهید.

شش.همکار

رئیس اداره، همکار، همسایه کاری برای مغازه دار یا کسی که دفتر کاردارد، حتی آبدارچی اداره، افرادی هستند که با پرس و جو از آنان، می توان به برخی از روحیات طرف مقابل دست یافت.

د) ویژگی های محقق:

فرد محقق، یعنی کسی که برای تحقیق اقدام می کند، باید چند ویژگی اساسی داشته باشد:

  1. پختگی و دنیا دیدگی لازم را برای این کار داشته باشد.
  2.  از روحیات و معیارهای شما به اندازه کافی اطلاع داشته باشد.
  3. حوصله و وقت کافی برای انجام این کار را داشته باشد.

برخی از پدران و مادران می گویند: «ما حال این همه تحقیق را نداریم. من هم به اینها می گویم: «لطف کنید و چند قدمی در راهروی دادگاه ها قدم بزنید تا بدانید اگر حال این تحقیق را نداشته باشید، چه عاقبتی در انتظارتان است». چه پدر و مادرانی که به جهت شکست دختر یا پسرشان در مسئله ازدواج ، مزه زندگی در کامشان تلخ تر از زهر هلاهل شده است؟

و) زمان تحقیق

بهتر است مقداری از تحقیق، قبل از خواستگاری انجام بگیرد تا اگر مشکل خاصی وجود دارد که می تواند اصل ازدواج را منتفی کند، قدم خواستگاری برداشته نشود. اگر در مرحله اول تحقیق، احساس کردید در کلیات با طرف مقابل تناسب دارید، می‌توانید باقی تحقیق را پس از خواستگاری انجام دهید؛ اگرچه انجام دادن کل تحقیق پیش یا پس از خواستگاری، اشکال اساسی ندارد.

به این نکته هم توجه داشته باشید که در فرهنگ برخی از خانواده‌ها، تحقیق پیش از خواستگاری جایی ندارد؛ به همین دلیل هم اگر متوجه شوند که شما پیش از خواستگاری اقدام به تحقیق کرده اید، ناراحت می شوند. پس بهتر است اگر پیش از خواستگاری می‌خواهید اقدام به تحقیق کنید، تا حد امکان به گونه ای باشد که خانواده طرف مقابل متوجه نشوند.

 

برگرفته از کتاب نیمه دیگرم - محسن عباس ولدی

ویرایش و تنطیم: سید حسین مدارایی


چاپ  

نظرات (0)

شما اولین نفری باشید که نظر خودتان را ثبت می کنید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. شما میهمان ما هستید. نظر شما برایمان بسیار ارزشمند است. اگر هنوز عضو خانواده عالم برتر نیستید لطفا ابتدا ثبت نام کنید و سپس وارد شوید.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟